2023 жылдың 1желтоқсан күні Астана қаласының Білім басқармасы, №1 балалар музыка мектебінің ұйымдастыруымен және «Дарын» Республикалық ғылыми практикалық орталығының қолдауымен халқымыздың ұлттық мәдениетінің қайта өркендеуі жағдайында оқушыларды халық дәстүрлері арқылы тәрбиелеу. Халық өнері, соның ішінде дәстүрлі ән айту өнері, ғасырдан-ғасырға өмір шежіресі болып жетті, осы мәдени мұрамызды сақтап әрі дамыту мақсатында балалар музыка мектептерінің және өнер мектептерінің білім алушылары арасында V республикалық «Шырқа дауысым» дәстүрлі ән байқауы өткізілді. Байқау Астана қаласы «Astana politecnhic» жоғары колледж ғимаратында өтті. Сайыста қазылар алқасы Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі, Қаз ҰӨУ профессоры Құлыш Қапаш Қабыкенқызы, Республикалық байқаулар лауреаты, ҚР мәдениет саласының үздігі, Мемлекеттік Ерен еңбегі үшін медалінің иегері, дәстүрлі әнші Омаров Берик Кудайбергенович, Қазақстан Жастар Одағы сыйлығының лауреаты, Мәдениет саласының үздігі Нұрай Ерлісұлы Танабаев төрелікке шақырылды.
Байқауға республикамыздың өңірлерінен кіші, орта , жоғары топ арасында және ансамбльдер 92 оқушы қатысып өз өнерлерін көрсетті, жүлделі орындарға иеленіп статуэтка және дипломдармен марапатталды.

Байқау жеңімпаздары:

Кіші топ 8-10 жас

Бас жүлде Өмертай Кәсар №1 БММ жет:Ахмедияр Н.Т. Астана қаласы
І орын Боранғали Айбек , Құлсары БӨМ жет:Ибрашева Ж.К. ,Атырау об
II орын Мейірбекұлы Нұрасыл №2ӨМ жет: Қожамұратов А.Б., Астана қ.
ІІ орын Сақтапберген Інжу, Қызылорда БӨМ жет:Кожатаева Ж.М.
ІІІ орын Абдуғали Асқар ,№1БММ, жет: Қашкабаева Т.О, Астана қаласы
ІІІ орын Әлімжан Исатай, Құлсары БӨМ жет:Агинова Э.М., Атырау обл
ІІІ орын Базарбек Асылжан, №2ӨМ, жет: Мейірхан Н.К. ,Астана қаласы
«Көрермен көзайымы» Адилова Адия Д.Нұрпеисова ат.БММ жет: Адилгереева А.Х., Орал қаласы
«Көрермен көзайымы» Самғатұлы Амир жет:Сариева Гульбаршын Урбисиновна, Атырау обл, Индер ауданы

Орта топ 11-13жас

Бас жүлде Мәулетшәріп Құсбек, №1БММ, жет:Шайық Н.С., Ақтөбе қаласы
І орын Есілбай Толғанай №1ӨМ, жет:Ахмедияр Н.Т., Астана қаласы
ІІ орын Нишанбай Сабира №1БММ, жет:Кашкабаева Т.О., Астана қаласы
ІІ орын Бахтияр Естияр №2ӨМ, жет:Кожамұратов А.Б. Астана қаласы
ІІ орын Сағидоллаұлы Ақжол №1БММ, жет: Ахметов Б., Астана қаласы
ІІІ орын Төлеубек Махамбет Қ.Аманжолов ат. БММ жет:Бердалин А.Т., Қарағанды қаласы
ІІІ орын Калымова Нұрия №1БММ, жет: С.Жұмағалиқызы ,Астана қаласы
ІІІ орын Исакулов Назар Абыл Тарақұлы ат №1БӨМ, жет: Омарова А.Б. Маңғ,ыстау обл, Ақтау қаласы
ІІІорын Балтабай Альбина БӨМ, жет: Кожатаева Ж.М. , Қызылорда қаласы
«Көрермен көзайымы» Абылайқызы Мадина №2БММ, жет: Самарханова Н.Б. , Астана қаласы
«Көрермен көзайымы» Жумабергенов Алихан Құлсары БӨМ, жет.Кошмаганбетова Ф.

Жоғары топ 14-16жас

Бас жүлде Нұржанұлы Нұрхан , №2БММ, жет: Серікбай А.Е., Астана қ
І орын Аляухан Саят , №1БММ, жет: Бегасилов Р.А. Астана қаласы
ІІ орын Ермекова Нургуль , №1БММ , жет:Мырзабаева С.К. , Астана қаласы
ІІ орын Уалихан Нұртілеу, ОС , жет:Кырыкбаева А.Т., Тараз қаласы
ІІІ орын Төлеубек Ерсұлтан , Қ.Аманжолов ат.БММ, жет: Бердалин А.Т., Қарағанды қаласы

Ансамбль

І орын «Ақсұңқар» дәстүрлі әншілер ансамблі, №1БММ, жет:АхмедиярН.Т., Астана қаласы.
ІІ орын «Желдірме» дәстүрлі әншілер ансамблі ОС жет:Кырыкбаева А.Т. Тараз қаласы.
ІІІ орын «Жас толқын» дәстүрлі әншілер ансамблі, Д.Нұрпеисова ат. БММ, жет:Адилгереева А.Т. Орал қаласы

Фотосуреттерді жүктеу